Gra terenowa ze św. Stanisławem Kostką
Metoda |
gra terenowa |
Potrzebne materiały |
opisane przy każdym zadaniu |
Wiek dzieci |
6-10 lat |
Czas trwania |
90 minut |
Gra terenowa ze św. Stanisławem Kostką
Informacje dla animatorów prowadzących grę
Przed realizacją gry animatorzy przygotowują potrzebne materiały, opisane przy każdym zadaniu. Wydrukowane zadania rozkładamy na terenie realizacji gry. Uczestników gry dzielimy na zespoły ok. 5-6-osobowe i każdemu zespołowi w czasie gry towarzyszy animator, który czyta informacje zapisane na kartkach i zadaje dzieciom pytania. Na końcu gry wręczamy dzieciom nagrodę w formie lizaków lub cukierków.
Wiadomość od św. Stanisława Kostki
Szczęść Boże Drogie Dzieci! Cieszę się, że chcecie poznać moją historię i moją drogę do tego, jak zostałem świętym. Teraz oręduję za Wami i pragnę spotkać się z Wami w NIEBIE. A oto jak zaczyna się moja historia... Dalej biegnijcie i szukajcie zadań, a dowiecie się o mnie czegoś więcej. Powodzenia!!!
Dzieciństwo
Urodziłem się 28 października 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. Rodzice chcieli, abyśmy z rodzeństwem byli wychowani w wierze katolickiej, zaznajomieni z katolickimi dogmatami. Co więcej, postępowali z nami twardo i ostro, zachęcali nas do wszelkiej pobożności, skromności i uczciwości. Moi rodzice mieli na imię Jan i Małgorzata.
Pytanie: Kiedy i gdzie urodził się św. Stanisław? Jak nazywali się jego rodzice?
Zadanie: Na mapie Polski zaznacz województwo mazowieckie.
Edukacja w Wiedniu
Pierwsze nauki pobierałem w domu rodzinnym. Przebywałem tam do 14 roku życia. Potem, wraz ze starszym bratem Pawłem, udałem się do Wiednia. Początkowo nauka szła mi trudno. Ale pod koniec trzeciego roku należałem do najlepszych uczniów. W grudniu 1565 roku zapadłem na bardzo poważną chorobę. W tym czasie doznałem widzenia, w którym ukazała mi się św. Barbara, która przyniosła mi wiatyk, a Matka Boża podała mi do ręki Dzieciątko Jezus mówiąc, abym wstąpił do zakonu jezuitów. Ku zdziwieniu wszystkich doznałem cudu uzdrowienia z choroby.
Pytanie: Gdzie św. Stanisław udał się z bratem? Kto ukazał się św. Stanisławowi w widzeniu?
Zadanie: Modlimy się za naszych rodziców, dziękując Bogu za wiarę, którą nam przekazali.
Wielka ucieczka
Będąc w Wiedniu, bardzo mocno zapragnąłem wstąpić do zakonu. Nie było to łatwe, ponieważ jezuici nie mieli w zwyczaju przyjmować kandydatów bez zezwolenia rodziców, a mój tata nie zgodził się na to, abym wstąpił do zakonu. Zdecydowałem się więc na ucieczkę z Wiednia. W ślad za mną podążył mój brat Paweł, jednak nie rozpoznał mnie w stroju pielgrzyma proszącego o jałmużnę. Uciekając do Rzymu, zatrzymałem się w Augsburgu, a następnie w Dylindze, gdzie zostałem przyjęty do zakonu „na próbę”. Do moich zadań należało: sprzątanie pokoi i pomaganie w kuchni. Ufny Bogu wypełniałem swe zadania jak najlepiej.
Pytanie: Do jakiego zakonu chciał wstąpić św. Stanisław? Gdzie uciekł?
Zadanie: Każdy uczestnik gry pokonuje tor przeszkód przygotowany wcześniej przez animatorów.
W jezuickim nowicjacie
W Rzymie zostałem przyjęty do nowicjatu, który znajdował się przy kościele św. Andrzeja. Rozkład zajęć nowicjatu był prosty: modlitwy, praca umysłowa i fizyczna, posługi w domu i w szpitalach, konferencje mistrza nowicjatu i przyjezdnych gości, dyskusje na tematy życia wewnętrznego i kościelnego. Byłem szczęśliwy, że nareszcie spełniły się moje marzenia o zakonie.
Pytanie: Jakie zadania św. Stanisław wykonywał w nowicjacie?
Zadanie: Wyjaśnij, jak rozumiesz słowo „posłuszeństwo”.
Jak umiera święty?
W pierwszych miesiącach 1568 roku złożyłem śluby zakonne. Podczas jednej z konferencji dla nowicjuszy usłyszałem, że tak należy spędzić każdy miesiąc, jakby był ostatni. W uroczystość św. Wawrzyńca napisałem list do Matki Bożej. Przyjmując tego dnia Komunię świętą, prosiłem św. Wawrzyńca o łaskę śmierci w święto Wniebowzięcia NMP. Prośba została wysłuchana... Po północy 15 sierpnia 1568 roku Stanisław umiera i widzi Najświętszą Maryję Pannę, która przyszła, by go zabrać do nieba.
Pytanie: Kiedy zmarł św. Stanisław? Co zrobił przed swoją śmiercią?
Zadanie: Teraz pomódlmy się wspólnie za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki w naszych intencjach i podziękujmy Maryi, śpiewając Jej piosenkę.
Tak rodził się kult
Drogie dzieci! Wieść o śmierci świętego młodzieniaszka, Polaka, rozeszła się szybko po Rzymie. Starsi ojcowie przychodzili do ciała i całowali je ze czcią. Wbrew zwyczajowi zakonu zwłoki młodzieńca ustrojono kwiatami. W dwa lata po śmierci, kiedy otwarto grób, znaleziono ciało nienaruszone. Szybko zaczęto spisywać życiorys Stanisława i miały miejsca liczne cuda za wstawiennictwem młodego jezuity. Uroczystej kanonizacji dokonał Benedykt XIV 31 grudnia 1726 roku.
Pytanie: Kto i kiedy dokonał kanonizacji młodego Stanisława?
Zadanie: Rozwiąż rebus.
Co jest atrybutem św. Stanisława?
Wiadomość od św. Stanisława Kostki
Drogie dzieci!
Mam nadzieję, że podobała Wam się gra, a zadania nie były bardzo trudne. Dziękuję za Wasz udział! Módlcie się do mnie i proście o to, co Wam potrzeba. Wstawiam się za Wami u Boga!