joomla templates top joomla templates template joomla

Zwyczaje związane ze świętem Matki Bożej w Guadalupe

W Meksyku Święto Matki Bożej z Guadalupe jest jedna z największych uroczystości kościelnych. 12 grudnia jest zawsze wolnym dniem od pracy. Sanktuarium Matki Bożej na wzgórzu Tepeyac jest najliczniej odwiedzanym sanktuarium na całym świecie. Ruch pielgrzymkowy jest największy właśnie w grudniu, szczyt osiąga od 8-12 grudnia, gdyż 9 jest święto Juana Diego (Indianina, któremu objawiła się Maryja) i pierwszy dzień objawień Guadalupiańskich, a 12 grudnia Bazylikę odwiedza ponad 5 milionów pielgrzymów. Pielgrzymi często idą już z bardzo daleka, niektórzy przybywają do Bazyliki na kolanach. Często podczas pochodu pielgrzymów są widziane tańce na cześć Maryi (zaczerpnięte z dawnej kultury). Ludzie dekorują domy, wystawiają flagi państwowe, święte obrazy, a nawet sami nakładają ubrania z wizerunkiem Guadalupany. Jest to bardzo radosne święto, któremu towarzysza śpiewy i okrzyki na cześć Najświętszej Maryi Panny. Podczas trwania obchodów Święta, pielgrzymi, którzy przybyli rozkładają namioty czy śpiwory na placu przed Bazylika. Biedniejsi mimo zimna (temperatura w nocy spada poniżej 0 °C) śpią także na kartonach, przykryci tym, co sobie wynajdą.

Dzień przed uroczystością NMP z Guadalupe, czyli 11 grudnia obchodzi się tzw. "Las Mananitas". Dla Maryi są śpiewane pieśni wykonywane przez sławnych artystów i zespoły Mariachi, i tuż przed Eucharystią wszyscy wierni śpiewają pieśń "Las Mananitas" - którą zazwyczaj się śpiewa na urodziny kobietom.

 

"Virgen de Guadalupe estoy convencida"- Lucero

 

Niestety, w ostatnim czasie, w muzyce wykonywanej na cześć Maryi, są widoczne wpływy kultury amerykańskiej (gdyż Meksyk leży blisko Stanów Zjednoczonych). Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywa wielu imigrantów z Meksyku, którzy pojechali tam w poszukiwaniu pracy, muzyka dalej jest utrzymywana w tradycji meksykańskiej. Obchodzą oni Święto w weekend najbliższy 12 grudnia, tak, aby wszyscy mogli w nim uczestniczyć.
Trzeba także wspomnieć, że Święto Matki Bożej z Guadalupe jest obchodzone nie tylko w Meksyku, ale również w całej Ameryce Łacińskiej, gdyż to właśnie Matka Boża z Guadalupe przyczyniła się do chrystianizacji ludów pogańskich tam zamieszkałych w XVI wieku. Do dzisiaj kult Maryi nie zmalał. Wszyscy Meksykanie nazywają siebie Guadalupanos - tak jakby to był synonim Meksykanina należącego do Maryi z Guadalupe. My obchodząc Święto Matki Bożej z Guadalupe w Polsce nazywamy siebie "Guadalupanos Polacos" czyli "Polscy Guadalupianie".

 

Śpiew w Bazylice Meksykańskiej:

 

Carlos Rivera spiewa "Gracias Virgencita Morena"

 

Marco Antonio Solis "Himno a la Humildad"

 

W Stanach Zjednoczonych grają tak:

 

Mananitas dla Matki Bozej w San Francisco, Californi wykonane przez zespol Mariachi "Sol de Mexico".

 

Mariachi Pepe Lopez spiewajacy w Atlancie, Georgia.

Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl